Nie masz czasu na szukanie?

508 913 532 Centrala Obsługi Klienta

biuro@prolearning.pl

Pobierz PDF Pobierz DOC Formularz na szkolenie

Formularz na egzamin

7 +
= 10

Metodyka zarządzania projektami – korzyści i szanse dla organizacji

Zarządzanie projektami zyskuje coraz większe znaczenie w życiu organizacji. Sposób, w jaki firmy wdrożą metodykę zarządzania projektami rzutuje niejednokrotnie na kondycję i pozycję przedsiębiorstwa na długie lata. Korzyści wynikających z wdrożenia metodyki zarządzania projektami jest wiele. Warto poznać najważniejsze z nich.

Zarządzanie projektami prowadzi do osiągnięcie wydajności, oszczędności, często też jest motorem napędowym powstawania nowych pomysłów. Zalety tego rodzaju działalności są trudne do przecenienia. Osoba odpowiedzialna za sterowanie całym procesem musi wypracować taką strategię, która pozwoli na osiągnięcie wyznaczonych wcześniej celów. Literatura przedmiotu w śladowej ilości zna przypadki wycofania się ze stosowania standardów zarządzania projektami. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest jedna: metodyki zarządzania projektami są na tyle skuteczne, że firmy nie decydują się na odstąpienie od nich. Naturalnie, można wyodrębnić różne rodzaje projektów, odmienne specjalizacje, jednak istnieje pewna kategoria korzyści, która jest wspólna dla większości grup.

Jakość i efektywność. Raz wdrożona metodyka, powielana wielokrotnie w kolejnych procesach, daje możliwość wykorzystania jej potencjału
w kolejnych przedsięwzięciach, co przekłada się bezpośrednio na efekt finalny w postaci jakościowo wzorcowych produktów i usług.

Wydajność. Zarządzanie projektami zawiera swojego rodzaju “mapę drogową”, która wyznacza kierunki, jakie należy obrać. Poza tym dysponuje się wówczas wiedzą na temat tego, którędy nie warto podążać, jakich błędów się wystrzegać i jak sprawić, by nasza praca cechowała się większą wydajnością niż dotychczas.

Satysfakcja. Kiedy projekt realizowany jest zgodnie z założonym planem, terminy i budżet nie są przekraczane, to zwiększone są szansę na to, że satysfakcja klienta będzie większa niż dotychczas. Klient zadowolony ponowi wizytę w naszej firmie, a istnieje także szansa na to, że przyprowadzi swoich partnerów biznesowych jak i wspomni o nas swoim znajomym.

Rozwój. Rozumiany przez pryzmat uczestników – osób zaangażowanych w skuteczną realizację projektu. Pomyślnie wykonane zadanie, zrealizowane zgodnie z założonym scenariuszem, motywująco i twórczo wpływa na uczestników procesu. Ta swoista wartość dodana metodyki zarządzania projektami pozytywnie oddziału na kształt kultury organizacyjnej firmy.

Pozycja i przewaga.  Zarządzanie projektami gwarantuje ciągłe panowanie nad przebiegiem sytuacji
i pełną kontrolę zaplanowanych zadań. Sterując procesem, a także obserwując jego przebieg, możliwe jest wypracowanie przewagi nad konkurencją poprzez stworzenie nowatorskich rozwiązań oraz wytworzenie innowacyjnych produktów. Taka polityka pozwoli na zdystansowanie branżowych rywali, a także zdobycie wiodącej pozycji na rynku.

Czujność. Tworząc plan projektu należy uwzględnić możliwość wystąpienia ryzyka. Jest to o tyle racjonalne i rozsądne podejście, że w momencie pojawienia się zagrożenia firma ma już przygotowany plan działania i może wdrożyć procedury w kierunku  eliminacji ryzyka.

Czy warto wdrożyć w organizacyjny krwioobieg metodykę zarządzania projektami? Tak, bez wątpienia warto. Długofalowe korzyści dla firmy są niekwestionowane, to nie ulega żadnej wątpliwości. W dobie współczesnej gospodarki, jakość świadczonych usług oraz wytwarzanych produktów w decydującej mierze przesądza o wypracowaniu przewagi nad konkurencją i zdobyciu wiodącej pozycji na rynku. Zarządzając organizacją należy znać dostępne instrumenty, które mogą przyczynić się do rozwoju firmy. A metodyka zarządzania projektami doskonale się w to wpisuje.

Referencje

"Centrum Innowacji ProLearning zrealizowało dla naszej firmy; w okresie listopad 2014 – marzec 2015; projekt rozwojowo-doradczy polegający na wypracowaniu metodyki zarządzania projektami. Podczas realizacji…"

Danfoss Power Solutions Sp. z o. o.

więcej
więcej referencji

Prosimy o uzupełnienie poniższego formularza w celu zapisu na wybrane egzaminy.

Kod * Nazwa * Data * Godzina Opcja
+

Twoje dane

- Zobacz regulamin
×